Mezi dvěma světy
Tomáš Režňák

Banka, kterou budete mít rádi?

9.3.2013 4 komentáře

Po čase jsem byl zase nucen zavítat do bankovního sektoru. Zdá se, že z našeho starého dobrého auta už naše rodina velmi brzo vyroste jako hlemýžď z malé ulity a tak jsme nuceni pořídit větší. Po rodinné poradě jsme se rozhodli pro půjčku, ačkoliv to není ideální způsob financování :-(. Ale říkali jsme si, že za rozumných podmínek se riziko podstoupit dá a je to lepší, než čekat dalších 5 let na větší auto.

Měl jsem nějaké své tipy na banky, které jsem chtěl poptat. Od známého mi byla doporučena banka, kterou můžete mít rádi. Už dřív jsem zahlédl jejich reklamu a na první pohled mě zaujala. To je super, i svoji banku můžu mít rád (i když mě osobně připadá mít rád banku poněkud zvrhlé). Tak jsem zašel na pobočku a sdělil jsem své požadavky. Musím uznat, že obsluze nebylo co vytknout. Chovali se ke mně velmi mile, nabídli mi hned láhev vody k pití a prošli jsme postupně požadavkovým formulářem. Po asi 20 minutách vyplňování a procesu schvalování mi nabídli 1/3 požadované částky s tím, že pro mě bohužel nemohou více udělat. Velice mile (jak jinak) se se mnou rozloučili. Nevadí, zkusíme to jinde.

Večer jsem přes web zkusil zadat ještě jednu kalkulaci jinde, kde slibovali, že výsledek výpočtu je závazný. Přišla mi do mailu nabídka přesně podle mých představ (celková vracená částka je o 200,- nižší, než byla moje představa!). Tak jsme druhý den zašli na pobočku a podali žádost o půjčku. Parametry skutečně zůstaly shodné s těmi, co mi přišly mailem. Žádost jsme podali v pátek odpoledne a banka se nám ozvala v úterý ráno s omluvou, že nedodržela slíbenou 24 hodinovou lhůtu (což je mi, mimochodem, úplně jedno). Žádost byla v pondělí schválena a peníze odeslány na náš účet. Ve středu ráno byly na účtě k dispozici.

Hádejte, kterou banku budu mít raději já? Tu, která tvrdí, jak ji můžeme mít rádi, jak je u ní všechno jiné a jak jsme pro ni důležití nebo tu, která mi zařídí to, co potřebuju? To, že se na mě bankéř při vyřizování usmívá je sice fajn, ale můj problém to nevyřeší. Reklamní slogany jsou jenom lži, ale to už je dnes obecně známo. Banku (snad) můžete mít rádi - ale může to být jakákoliv.

Přeju vám, abyste banky potřebovali co nejméně a když už, tak ať pro vás udělají to, co potřebujete. Jen takové banky totiž mají smysl.

 

Komentáře (4)

11.2.2015 21:12   (nejnovější)
#5  TR
#4 Tom Klíčník:
Já doufám, že jednou budu mít od všech půjček a úvěrů pokoj. Zatím všechny další nabídky hážu rovnou do koše - minulý týden mi přišla předschválená půjčka ve výši 400 tis. Kč, bez ručitele, peníze do 24 hod. a bez dokazování příjmů. No neber to :-)
10.2.2015 10:53
#4  Tom Klíčník
#2 TR:
Nejedná se o registr dlužníků, který si interně vede banka, ale o centrální registr, do kterého nahlíží v podstatě všechny finanční instituce. Žádost o úvěr = zápis do registru a vůbec nezáleží na tom, jestli to byla ze strany klienta pouhá poptávka (dotaz typu kolik byste mi půjčili) bez následného podepsání smlouvy, nebo si ten úvěr doopravdy vezme. Jinými slovy se v registru dlužníků ocitneš i v situaci, kdy reálně nedlužíš vůbec nic. V mém případě je to pikantní v tom, že jsem banku 3x prokazatelně informoval o tom, že o jejich úvěr s úrokem 18% opravdu nestojím a "žádost" (jak to eufemisticky nazývají) mají stornovat.
1.4.2013 23:57
#2  TR
#1 Tom Klíčník:
Asi je to individuální i v rámci jedné banky - já jsem skončil právě u té inspirované klienty :-)) (o pravdivosti tohoto sloganu mám ale taky své pochybnosti).
Jestli je nějaký centrální registr dlužníků, tak tam asi patřím, když dlužím. Pokud si vedou banky nějaký svůj, tak mě to až tak nezajímá, protože těm jiným nedlužím nic.
26.3.2013 07:10   (nejstarší)
#1  Tom Klíčník
Moje zkušenost je podobná (pokud jde o výsledek), byť jsem řešil hypotéku v bance, která je inspirovaná klienty. Jsou to mimochodem asi pěkní idioti, ti jejich klienti... No nic, hlavně si dej pozor, aby tě ta první banka vyškrtla z registru dlužníků, kam tě možná stihla jako žadatele o úvěr, zapsat. Bez ohledu na to, jestli jsi si ten úvěr vzal, nebo ne.

Napsat komentář

  • na jiné komentáře odkazujte zápisem např. [2]
  • HTML značky nejsou povoleny
tučně označené položky musíte vyplnit

 

« seznam článků  na začátek příspěvku  na první komentář

2012 – 2023   Tomáš Režňák - programátor, webdesignér, taťka a křesťan ve vývinu :-)