Mezi dvěma světy
Tomáš Režňák

Cvičení těla

9.1.2020

Když jsem zhruba před rokem jel na trenažéru ve fitness centru, kam mě po delším naléhání dostrkal jeden můj bráška (a jsem mu doteď za to vděčný – díky, Martine), přemýšlel jsem, jak to s tím cvičením vlastně je. A přiznám se, že jsem měl určité pochybnosti, jestli vůbec dělám dobrou věc a neztrácím jen zbytečně čas. Hlavou se mi honil tento verš:

Cvičení těla je užitečné pro málo věcí, avšak zbožnost je užitečná pro všechno a má zaslíbení pro život nynější i budoucí. 1 Tm 4,8

Vtom jsem si všimnul, že techno hudba, která hrála z blízkého reproduktoru, náhle ztichla a po chvíli se ozvalo: „In the name of Jesus. Lord, I want to know your will.“ („Ve jménu Ježíše. Pane, chci znát Tvou vůli.“) ...a v posilovně začaly hrát regulérní chvály.

Nevím, jestli existuje něco jako křesťanské fitness centrum (asi bych se dost divil, tohle mezi ně každopádně nepatří), ale přiznám se, že toto jsem v posilovně vážně nečekal. V tu chvíli jsem se jen pousmál a měl jsem pro sebe jasno – jsem na správném místě.

Cvičení mi vydrželo až do května a jsem nesmírně rád, protože moje psychika se loňskou zimu i důsledkem cvičení výrazně zlepšila. Do té doby jsem byl hodně náladový (resp. dost často „bez nálady“) a klesal jsem na duchu. Po překonání prvních obtíží (než si člověk zvykne na nějakou větší a hlavně pravidelnou tělesnou zátěž) jsem se na cvičení těšil a snažil jsem se i jíst zdravěji, nepřejídat se na noc atd.

Právě kvůli těmto zkušenostem z minulého roku jsem začal cvičit i letos v zimě a zatím se dostavují podobné účinky. Před Vánoci jsem si dal 1 týden půst od masa a i to byla příjemná změna. Chystám se i na delší celkový půst, ale mám dojem, že poslední dobou to nedělá mému tělu dobře (kde jsou ty doby, kdy jsem se postil pravidelně každý pátek a někdy i jiný den v týdnu navíc).

Jedno staré přísloví říká: „Ve zdravém těle zdravý duch“ a musím za sebe přiznat, že je v něm kus pravdy. Pokud máte tělo, které neustále naříká nebo nejste spokojeni s tím, jak vypadáte (nadváha, podváha), odrazí se to nejspíše i na Vaší psychice.

A tak Vás chci dnes povzbudit, abyste se především cvičili ve zbožnosti, jak nám ukládá zmíněný verš. Ale jeho znění si nevykládejme tak, že cvičení těla není dobré vůbec k ničemu nebo že nám Bible cvičit přímo zakazuje. Jestli na Vás Vaše tělo volá a zejména teď, po Vánočních svátcích klidu a odpočinku, dopřejte mu občas nějaký ten pohyb. Věřím, že z pozitivních změn v oblasti tělesné se může dostavit i nové probuzení v oblasti duchovní.

 

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první :-)

Napsat komentář

  • na jiné komentáře odkazujte zápisem např. [2]
  • HTML značky nejsou povoleny
tučně označené položky musíte vyplnit

 

« seznam článků  na začátek příspěvku  na první komentář

2012 – 2023   Tomáš Režňák - programátor, webdesignér, taťka a křesťan ve vývinu :-)